Іоносферна обсерваторія

Ось таку цікаву конструкцію можна знайти, від’їхавши на 50км від Харкова в південно-східну сторону (поблизу м. Змієва). Це іоносферна обсерваторія, де проводять свої дослідження науковці Інституту іоносфери НАН та МОН України, створеного на базі науково-дослідної лабораторії кафедри «Радіоелектроніка» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
   До іоносфери відносять шари атмосфери висотою 80-600 км, які характеризуються високим вмістом іонів і вільних електронів. Іонізація відбувається під впливом ультрафіолетових променів сонячної радіації.
Вище зазначений інститут є одним з найбільших у світі наукових центрів, який здійснює дослідження в галузі фізики навколоземного космічного простору і сонячно-земних зв’язків сучасним, найбільш точним та інформативним методом некогерентного розсіювання (НР) радіохвиль. У 2001 р. науковий центр, іменований «Іоносферний зонд», був визнаний об’єктом Національного надбання України. Система радарів НР в Харкові є єдиною в середніх широтах Європи. У всьому світі існують 11 таких радарів, 5 з яких належать Сполученим Штатам Америки. Будівництво двох харківських радарів НР було розпочато в 1966 р. Перші експериментальні результати були отримані в 1972 р.
 Інститут іоносфери виконує експериментальні і теоретичні дослідження навколоземного простору впродовж більш ніж трьох циклів сонячної активності. Регулярні скоординовані вимірювання параметрів геокосмічної плазми над Україною здійснюються в рамках дослідницьких робіт Інституту іоносфери, а також відповідно до міжнародних наукових програм (CAWSES, LTCS, CVS, MI Coupling, GEM, MST тощо) і є частиною спільних міжнародних космічних досліджень, проведених обсерваторіями Міллстоун Хілл, Аресібо і Джікамарка (США), EISCAT (Європейська Асоціація радарів НР), Харкова (Україна) 49 ° 40’36 «N 36 ° 17’34» E, Іркутська (Росія) та іншими.
Результати досліджень можуть бути використані у вирішенні ряду прикладних задач (наземний і космічний радіозв’язок, загоризонтна радіолокація, прогнозування погоди, землетрусів та ін.).